Stan zdrowia jamy ustnej dziecka bardzo znacząco będzie wpływać na jego rozwój a także na to jak będzie postrzegane przez równieśników.

PIERWSZA WIZYTA

  Przebieg pierwszej wizyty u dentysty ma dla dziecka ogromne znaczenie. Wrażenie, jakie po niej pozostanie na długo utkwi w jego pamięci. Pierwszą wizytę najlepiej zaplanować gdy nic złego się nie dzieje – nie widać próchnicy i ząb nie boli.

  Zalecam by pierwszą wizytę odbyć już wtedy, gdy u Waszego dziecka pojawią się pierwsze ząbki. Na tej wizycie sprawdzam czy proces ząbkowania się rozpoczął i czy przebiega prawidłowo oraz czy malcowi nie zagraża próchnica. Informuję, jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy i by zęby wyrosły mocne i zdrowe. Na kontrolę warto chodzić co 3 – 6 miesiący, aby upewnić się, że w buzi malucha nie dzieje się nic złego.

  Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty ?

   Zanim wybierzecie się do stomatologa, wytłumacz dziecku, dokąd idziecie i po co. Opowiedz, jak będzie wyglądała wizyta - że trzeba będzie usiąść na specjalnym fotelu, że pani zaświeci „słoneczko” (lampę), by dobrze obejrzeć ząbki. Jeżeli chcecie, by Wasze dziecko miało pozytywne skojarzenia ze stomatologiem, zapomnijcie o sformułowaniach typu: „nie bój się”, „nie będzie bolało”, „pan dentysta nic ci nie zrobi” czy „nie płacz”. W ten sposób utrwalamy tylko negatywne skojarzenia i przekonanie, że rzeczywiście jest czego się bać.

    Co podczas wizyty zrobi dentysta?
   • „dentysta policzy twoje ząbki”
   • „dentysta sprawdzi, czy wszystkie ząbki są zdrowe”
   • „dentysta zobaczy, jak szeroko potrafisz otworzyć buzię i powiedzieć głośno aaaaa”
   • „dentysta poświeci latarką, by zobaczyć, jaki kolor mają twoje ząbki”
   • „dentysta wyczyści ząbki i pozwoli ci wybrać twój ulubiony kolor plomby”
  Dziecko z maseczką w trakcie sedacji gazem rozweselającym